ASSASSIN’S CREED UNITY 

● Gatunek: Action / Adventure / RPG 

● Producent: Ubisoft Montreal 

● Premiera: 11.11.2014 

 

Assassin’s Creed Unity to siódma część popularnego cyklu gier Assassin’s Creed. Jest to jeden z największych projektów w historii branży gier wideo, nad którym pracowało łącznie aż dziesięć oddziałów firmy w Montrealu. 

FABUŁA I ŚWIAT GRY 

Akcja siódmej odsłony serii Assassin’s Creed, dzieje się w osiemnastowiecznym Paryżu, a dokładniej w czasach Rewolucji Francuskiej. Gracz wciela się Arno Victora Doriana, znajdującego się w wewnątrz uknutego przez Templariuszy spisku. 

 


Początkowo, gra nakierowuje odbiorców na dzieciństwo głównego bohatera, uzupełnione o znaczącą ilość przerywników filmowych. Ów sceny ukazują Arno w naprawdę interesującym świetle, a sama postać staje się bardziej namacalna. Taki zabieg pozwala lepiej zgłębić wykreowaną przez twórców opowieść i utworzyć wyjątkową więź między protagonistą a graczem. Lata młodości jednak szybko mijają, a zaraz po nich przenosimy się do ówczesnej teraźniejszości, w której Arno staje się bezpośrednim świadkiem bezwzględnej walki o "Liberté, Égalité, Fraternité" (Wolność, Równość, Braterstwo). To właśnie wtedy jesteśmy w stanie śledzić jego niezwykłą przemianę w legendarnego asasyna. 

 


Tytuł oferuje naprawdę wiele możliwości, począwszy od rozmaitych misji, podzielonych na sekwencje i wspomnienia, a kończąc na wirtualnej turystyce po XVIII - wiecznym Paryżu i Wersalu opatrzonych dziesiątkami fascynujących zagadek i tajemnic. W rezultacie, niezwykle intrygująca historia porywa niemal od razu, przez pryzmat efektownie zbudowanej linii fabularnej. Na swojej drodze, gracz ma nie tylko okazję zaznajomić się z prawdopodobnym obrazem wydarzeń Rewolucji Francuskiej (od szturmu na Bastylię po egzekucję króla Ludwika XVI), ale również dostrzec znaczące historii postaci. W grze Assassin’s Creed: Unity, m.in. można spotkać znanego Napoleona Bonaparte, jak i też być świadkiem egzekucji Marii Antoniny. 

 


Gra pozwala również na stworzenie własnego stylu gry, poprzez dobranie broni, wyposażenia, stroju oraz innych specjalizacji spośród setki opracowanych połączeń. Modyfikując swoje umiejętności w dowolny sposób, gracz ma możliwość przeżyć niezapomnianą od adepta aż po mistrza asasynów, jednocześnie nadając jej niepowtarzalny charakter. W przeciwieństwie do pozostałych odsłon serii, Arno został wyposażony w nowe rodzaje uzbrojenia, takich jak ukryte ostrze z mini kuszą, oraz w nowy tryb mechaniki, który pozwala na płynniejsze przemieszczanie się po dachach paryskich budynków. Mowa tu dokładniej o oddzielnych kontrolkach na skoki w górę, bądź zeskakiwanie na dół. W tym momencie należałoby też wspomnieć, że główny bohater poddaje się nieustannemu rozwojowi. Każdy gracz może dowolnie wyposażyć swojego asasyna w wybrane przez siebie umiejętności i je rozwijać, co znacząco ułatwi przebieg rozgrywki i wykonywanie kolejnych zadań. 

 


Co więcej, na specjalną wzmiankę zasługuje poziom trudności gry, który w zestawieniu z poprzednimi pozycjami zdecydowanie uległ zmianie. W tej części serii, gracz, musi się niebywale natrudzić by uciec przed przeciwnikiem lub w walce, gdyż teraz wrogowie zamiast ustawiać się w kolejce, zaczynają atakować w każdej strony. Znika sielankowe podejście do walki, co wychodzi jedynie na plus grze, dodając jej więcej realizmu. 

Twórcy zadbali także o precyzyjne odwzorowanie najsłynniejszych miejsc francuskiej stolicy. Rzeka Sekwana oraz katedra Notre Dame to jedne z wielu zabytków jakie można napotkać na mapie wytworu. W porównaniu do poprzednich odsłon serii, Assassin's Creed: Unity powala jakością wykonania. Zadbano tutaj zarówno o paryski krajobraz, jak i znajdujące się w nim pomniki kultury. Przyglądanie się tym majestatycznym kreacjom przyprawia o ból głowy, z powodu licznych szczegółów, o które wzbogacono fasady budynków. Wyjątkowym atutem jest fakt, że do zdecydowanej większości z nich można bez problemu się dostać. Do tych peryferycznych również, i choć są one wewnątrz dość schematyczne, to tak niezwykle różnorodne i piękne z zewnątrz. Ten drobiazgowy element, można więc grze wybaczyć. 

 


Poza architekturą, należałoby oddać niemal równy hołd nastrojowej muzyce, która niesamowicie wpływa na odczuwalność klimatu gry. To tak naprawdę dopiero dzięki połączeniu tych wszystkich elementów, wirtualny świat jest w stanie pochłonąć jego obserwatorów, którzy zamiast tylko spoglądać na ekrany urządzeń, mogą stać się aktywnymi świadkami toczących wydarzeń. 

 


Choć po premierze gra nie zbierała zbyt dobrych opinii - głównie poprzez wzgląd na problemy z optymalizacją - to tak po dziesięciu latach stała się jedną z najlepiej ocenianych odsłon serii. Prócz eminentnego trybu fabularnego, niezaprzeczalnie wygodnej mechaniki gry i efektownej architektury, gra zbiera niebotyczne laury za tryb misji kooperacyjnych, którego już w następnych częściach brakuje. Specjalne misje pokroju sabotowania, ochraniania wyznaczonych osób, wykonywania egzekucji czy kradzieży cennych przedmiotów, zapewniają uczestnikom masę przyjemności i do dziś stanowi jedną z największych atrakcji Assassin's Creed: Unity. 

 


Warto zaznaczyć, że pomimo drobnych problemów technicznych, gra prezentuje się naprawdę dobrze. Prawdziwy zawód pojawił się dopiero wtedy, jak pewnego dnia serwer uległ poważnej awarii, uniemożliwiając tym samym dalsze uczestnictwo w trybie współpracy. Całe szczęście błąd został naprawiony. W efekcie zatem, gdy we współczesności toczą się walki o medale Igrzysk Olimpijskich, tak gracze z całego świata tworzą własne rywalizacje w odsłonie Unity. 

 


W ostateczności, Assassin’s Creed: Unity, jest w istocie warte uwagi. Pomimo nieudogodnień w postaci drobnych potknięć technicznych, gra wciąż może zapewnić masę rozrywki, a to wszystko dlatego, że nie mają one wpływu na finalny odbiór rozgrywki. Podążanie fabułą, zwiedzanie paryskich zabytków lub wspólna gra ze znajomymi opiewa o niepowtarzalne doświadczenia, dlatego warto tutaj zajrzeć, choćby na parę godzin.

 

 

*Assassin's Creed: Unity powstało w oparciu o zupełnie nową technologię, przygotowaną na potrzeby konsol PlayStation 4, Xbox One oraz komputerów PC. *Gra zawiera płatny dodatek Assassin's Creed: Unity - Dead Kings, który został wydany w ramach przepustki sezonowej. Akcja dodatku toczy się niedługo po wydarzeniach ukazanych w grze podstawowej i przenosi graczy w mroczne katakumby Saint-Denis. 

CIEKAWOSTKA 

Ceremonię otwarcia tegorocznych Igrzysk Olimpijskich (2024) we Francji zaprezentowała genialnie przygotowana sztuka, nawiązująca do szalenie istotnych historycznie wydarzeń. Uroczystość nawiedziła zakapturzona postać, która dostarczając niezbędny znicz olimpijski, wykonała zdumiewającą sekwencję parkourową na dachach paryskich kamienic. Według niektórych źródeł, stanowiła ona nawiązanie do konkretnego tytułu serii Assassin’s Creed, czyli: Unity.


Autor: Diana Strzała

 
 Zdjęcia © 2024 Ubisoft Entertainment