World Without End ( 2012)


Jest rok 1327. Królowa Izabela pozbawia tronu męża. Doprowadza do koronacji niepełnoletniego syna Edwarda III, dzięki czemu może sprawować rządy u boku swego kochanka lorda Mortimera. Tymczasem w znanym z handlu wełną Kingsbridge pojawiają się plotki, że stary król został zamordowany. Wkrótce w mieście zjawia się ranny rycerz, sir Thomas Langley, który prosi o przyjęcie go do miejscowego zakonu. Ku zdziwieniu przeora Anthony'ego, jego sponsorem jest sama królowa. Siostra przeora, Petranilla, znajduje sposób, by zająć miejsce żony w domu swojego drugiego brata Edmunda i jego córki Caris. Okoliczne ziemie dostają się pod władanie stronnika królowej, Sir Rolanda (Peter Firth), który bezwzględnie rozprawia się z sympatykami Edwarda II. Wśród skazanych na śmierć mieszkańców Kingsbridge jest lord Shiring. Jeden z jego synów, Ralph, zostaje giermkiem sir Rolanda, drugi Merthin, uczniem miejscowego budowniczego Elfrica. Przebiegła Petranilla wydaje za niego mąż swoją siostrzenicę Caris, w której kocha się ze wzajemnością Merthin. Caris uczy się od miejscowej znachorki Mattie, jak leczyć ludzi, do czasu, kiedy kobieta zostaje skazana na śmierć jako czarownica. Podczas wykonywania wyroku most, na którym ma zawisnąć Mattie zawala się, odcinając miasto od świata.


"Świat bez końca" jest kontynuacją popularnego serialu "Filary Ziemi". Historia rozgrywa się w tym samym miejscu 200 lat później, w momencie, gdy Anglia zostaje uwikłana w mającą trwać ponad wiek wojnę z Francją. Obie produkcje są adaptacjami powieści jednego z najpoczytniejszych pisarzy naszych czasów Kena Folletta. W realizację obu byli również zaangażowani jako producenci bracia Ridley i Tony Scott. Serial powstał w międzynarodowej koprodukcji kilku spółek, dysponujących łącznym budżetem blisko 50 milionów dolarów i został zrealizowany z wielkim rozmachem. Postawiono m.in. dekoracje o powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych i wzniesiono rekonstrukcję całego średniowiecznego miasta oraz mostów z epoki. Do adaptacji literackiego pierwowzoru na scenariusz zatrudniono pracującego wcześniej przy "Filarach Ziemi" Johna Pielmeiera, a reżyserię powierzono pochodzącemu ze Szkocji MICHAELOWI CATONOWI-JONESOWI ("Ślicznotka z Memphis", "Nagi instynkt 2").
Produkcja ma wielu bohaterów. Ambitna i nieprzejednana Caris Wooler (Charlotte Riley) nie chce podporządkować się niesprawiedliwości. Drogi braci Merthina (Tom Weston-Jones) i Ralpha (Oliver Jackson-Cohen) Fitzgeraldów rozchodzą się, gdy ich ojciec zostaje skazany na śmierć za zdradę królowej. Ralph zostaje giermkiem lorda Rolanda, a zakochany w Caris Merthin - uczniem miejscowego budowniczego Elfrica. Równie niezależnym duchem, co Caris jest Gwenda (Nora von Waldstätten), która pomaga miejscowemu chłopu Wulfricowi (Tom Cullen) walczyć o swoją ziemię. Matka Cecylia (Miranda Richardson), przeorysza zakonu, zmaga się z Godwynem (Rupert Evans), próżnym i chciwym zakonnikiem, będącym pod wpływem swojej ambitnej i nikczemnej matki Petranilli (Cynthia Nixon). W mieście pojawia się też ranny rycerz, sir Thomas (Ben Chaplin), który znajduje schronienie w miejscowym klasztorze i ma odegrać ważną rolę dziejach Kingsbridge. Twórcom udało się zaangażować doborową obsadę. W serialu występuje m.in. Ben Chaplin ("Koń wodny - Legenda głębin", "Londyński bulwar", serial "Mad Dogs"), Cynthia Nixon ("Warm Springs", serial "Seks w wielkim mieście"), Miranda Richardson ("Gra pozorów", "Jeździec bez głowy", "Harry Potter i Czara Ognia") czy Peter Firth (serial "Tajniacy"). 

canalplus.pl